Z praxe. Kdy a jak nahradit plynový kotel

Z praxe. Kdy a jak nahradit plynový kotel
9. 1. 2023
Kdy a jak vyměnit plyn za tepelné čerpadlo? Úplně nebo jen částečně? Poradíme vám.

Jak a kdy vyměnit plyn za jiný zdroj? Pokud tepelné čerpadlo, tak jaké? Vyměnit úplně, nebo jen částečně? To jsou momentálně otázky majitelů rodinných domů. Snažíme se na ně odpovědět a poradit, jakým směrem se vydat. Neradi čtete? Mrkněte na naše video.

Pokud přemýšlíte o zrušení plynového kotle a zvažujete tepelné čerpadlo, musíte se nejprve rozhodnout, jestli se chcete zbavit plynu úplně, včetně toho používaného při vaření. To je vhodné u novostaveb nebo pokud je kotel na plyn starší než 15 let. Pokud ale máte plně funkční plynový kotel, byla by škoda ho úplně vyhodit – doporučujeme ho ponechat a doplnit menším tepelným čerpadlem. Tato varianta je také vhodná, pokud současný topný systém vyžaduje teplotu topné vody nad 60 °C a nechcete měnit radiátory za větší. Třetí možností, jak ušetřit co nejvíce plynu a přitom co nejméně investovat do tepelného čerpadla, je přidání čerpadla vzduch/vzduch. Jde v podstatě o jednotku, která dokáže topit i chladit, tedy fungovat i jako klimatizace.  Tato varianta navíc nezasahuje do topného systému a instalace je rychlá a velmi jednoduchá.

Shrňme si znovu 3 možnosti:

 1. Úplná náhrada plynového kotle tepelným čerpadlem:
  • Nejprve je třeba vyhodnotit, jestli TČ bez výrazné změny celého topného systému dosáhnete stejného komfortu vytápění jako stávajícím plynovým kotlem. Zjistíte to jednoduchou zkouškou. Bude-li se venkovní teplota 2-3 dny držet kolem nuly, nastavte teplotu vody ve vašem systému kolem 45 °C, a pokud nebude v těchto dnech nikde v objektu teplotní diskomfort, bude osazení tepelným čerpadlem vyhovující. 
  • Dále ověřte, zda je v domě prostor pro umístění vnitřní jednotky. U tepelného čerpadla vzduch/voda pak také venkovní jednotky i s ohledem na její hluk. A při volbě čerpadla země/voda je pozemek dostatečně velký pro umístění vrtu nebo plošného kolektoru.

  Výhody

  • Minimální provozní náklady na vytápění a ohřev vody.
  • Zbavíte se revizí komínů a paušální platby za plynovou přípojku.
  • Autonomní regulace tepelného čerpadla – řídí se samo a při správném nastavení se nemusíte o nic starat.

   Tepelné čerpadlo země/voda IVT PremiumLine EQ

  Tepelné čerpadlo země/voda IVT PremiumLine EQ

 2. Plynový kotel jako záloha. Tepelné čerpadlo se podílí na úsporném vytápění:
  • Platí potřeba technické proveditelnosti jako u varianty 1: je třeba prostor pro umístění vnitřní jednotky a podmínky pro umístění té venkovní.
  • Neplatí omezení maximální teploty vody do topného systému.
  • Užitková voda je celoročně ohřívaná TČ.

  Výhody:

  • Stačí vám čerpadlo s nižším výkonem a tedy i s nižší investicí.
  • Plynový kotel vám zůstane jako záloha a jeho spotřeba se sníží o 70–90 %. Tepelné čerpadlo opět funguje autonomně a jen si při nízkých venkovních teplotách připne kotel tzv. na výpomoc, nebo při extrémně nízkých teplotách plně přepne na plynový kotel.
  Tepelné čerpadlo IVT GEO systém země/voda
  Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch IVT AERO

 3. Přidání nezávislého vytápění tepelným čerpadlem vzduch/vzduch a zachování plynového kotle jako zálohy:
  • Řešení vhodné pro menší objekty nebo prostory, kde je využívána převážně jedna větší místnost. Typicky je to obývací pokoj s kuchyňským koutem, kde nevadí o dva stupně nižší teplota než v ložnici a chodbě.
  • Musíte počítat s horším sdílením tepla. Teplo se do objektu dostává foukáním teplého vzduchu do jedné místnosti, obdobně jako při chlazení klimatizací. Přes dveře se následně dostává do dalších místností.
  • Stávajícím plynovým kotlem si vypomůžete při teplotním diskomfortu v jiných místnostech.

  Výhody:

  • Nízká vstupní investice a snížení spotřeby plynu o 50-80 %.
  • Instalace je rychlá a jednoduchá, nevyžaduje změny v topném systému ani samostatné prostory pro umístění jednotek.

  Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch IVT AERO
  Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch IVT AERO

  Časová náročnost:

  Kdy se do výměny kotle nebo jeho doplnění tepelným čerpadlem pustit? Pokud máte např. na dva roky fixovanou dobrou cenu plynu, nejste v časové tísni, protože na naplánování, dodávku a instalaci doporučujeme devět měsíců až rok. Za tu dobu se dá vše zvládnout.

  Investice:

  Doporučujeme taky dobře zvážit výši investice. Rozmyslete se, zda zvolíte spíše jednodušší a levnější řešení, ale s částečnou úsporou plynu, nebo přistoupíte k vyšší investici a získáte výrazně vyšší úsporu nejen za plyn, ale i celkových nákladů na energie, jako je tomu např. u systému země/voda. Tato čerpadla mají nejen výrazně nižší spotřebu elektřiny, ale taky náklady na servis, a přitom podstatně delší životnost než ostatní systémy. 

  Pro pořízení tepelného čerpadla můžete aktuálně získat dotaci z programu Nová zelená úsporám a taky žádat o tzv. kotlíkovou dotaci pro náhradu neekologického kotle na pevná paliva.