Teplo z vrtů topí seniorům na jihu Moravy

Teplo z vrtů topí seniorům na jihu Moravy
18. 4. 2023
Tři zemní tepelná čerpadla IVT GEO vytápí a ohřívají vodu v pavilonech Domova pro seniory v Sokolnicích.

V zámeckém areálu Domova pro seniory v Sokolnicích vznikly tři nové bezbariérové a nízkoenergetické dvojdomy. A my jsme byli u toho. Nainstalovali jsme sem seniorům tepelná čerpadla IVT GEO G 222, která odbírají teplo ze zemích vrtů. Toto teplo je dál využíváno jak jinak než ke zvýšení komfortu klientů – jak pro vytápění, tak pro ohřev vody v areálu.

Bezbariérové pavilony pro 48 klientů jsou tak i díky našim čerpadlům nízkoenergetické. Jsme rádi, že se tím zvýšila provozní efektivnost budov a jejich energetická účinnost, a navíc, že celkové provozní náklady se snížily na minimum.

Co je na projektu ještě zajímavé? V budovách svítí biodynamické osvětlení. Připomíná přirozené světlo a odpovídá tak mnohem víc biologickým potřebám lidského organismu. Díky němu se produkuje mnohem víc melatoninu, tzv. hormonu noci, který významně ovlivňuje kvalitu spánku a imunitní systém, než svícení žárovkami s modrou složkou světla. Krom toho je v rámci udržitelnosti v areálu zachycována do akumulačních nádrží dešťovka, která bude využita k zalévání terapeutické zahrady.

zdroj: Jihomoravský kraj zdroj: Jihomoravský kraj