Statek Salajna

Pečlivě restaurovaný statek Salajna leží v krásné krajině mezi Františkovými a Mariánskými lázněmi. Ještě v roce 2004 byl na seznamu nejohroženějších nemovitých památek a po náročné rekonstrukci podpořené finančně Karlovarským krajem, Ministerstvem kultury a Evropskou unií se stal zcela unikátním místem, které si můžete pronajmout jak na týdenní dovolenou, tak třeba jen na víkend.

O pohodu až osmnácti hostů se stará tepelné čerpadlo IVT země/voda o výkonu 14 kW, které odebírá teplo z kolektoru ukrytého pod trávníkem na zahradě. Kolektor má plochu 1 600 m2 a je tak připraven pro připojení druhého tepelného čerpadla, pro sousední rekonstruovanou budovu, která kapacitu objektu ještě rozšíří. Kromě vytápění se tepelné čerpadlo stará i o přípravu teplé vody, které je dostatek i v případě, že se celé osazenstvo penzionu vrátí z náročné cyklistické vyjížďky a vrhne se do sprch.

Statek Salajna získal první místo v soutěži Stavby Karlovarského kraje v kategorii zachráněné památky. Ukazuje, že spojení moderní technologie tepelných čerpadel a 200 let staré budovy je nejen možné, ale i velmi výhodné, protože umožňuje s nízkými náklady vytápět i budovy, které není možné zateplit podle dnešních standardů.